×
logo WIR
 

2.4. Charakterystyka niebezpiecznych tras ze wskazówkami dotyczącymi ich unikania

2.4. Charakterystyka niebezpiecznych tras ze wskazówkami dotyczącymi ich unikania

25 września 2022
#info

Niebezpieczną trasą jest każda droga, na której samochody poruszają się z dużymi prędkościami. Skutki wypadków na takich drogach są najpoważniejsze. Dodatkowo duże natężenie ruchu oraz duże samochody zmniejszają bezpieczeństwo poruszania się. Planując bezpieczną trasę, należy zwrócić uwagę na te aspekty i niejednokrotnie zmienić trasę, wybierając spokojne ulice lub drogę przez tereny zielone bez ruchu samochodowego. W sytuacji, w której nie ma możliwości wyboru innej trasy, a na jezdni mamy do czynienia ze szczególnym zagrożeniem, należy rozważyć jazdę po chodniku. Polskie przepisy ruchu drogowego wymieniają trzy sytuacje, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku:

Powszechnie stosowana jazda rowerem po chodniku nie jest dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo: kierowcom łatwiej jest zauważyć rowerzystę poruszającego się po jezdni niż nagle wjeżdżającego na jezdnię z chodnika. Do większości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów dochodzi na skrzyżowaniach. Są to miejsca, w których chodnik zawsze się kończy. Rowerzyści poruszający się po chodniku niejednokrotnie przejeżdżają skrzyżowanie przez przejście dla pieszych. Jest to nie tylko sprzeczne z przepisami, ale i bardzo niebezpieczne, gdyż kierujący samochodem, koncentrując uwagę na pieszych tuż przy przejściu, może nie zauważyć rowerzysty jadącego szybciej od chodzących pieszo. Rowerzysta wjeżdżający na przejście dla pieszych pojawia się w polu widzenia kierowcy zbyt późno, nie pozostawiając mu czasu na reakcję.

Taka jazda rowerem po chodniku, zamiast zwiększać bezpieczeństwo rowerzysty, staje się dla niego jeszcze bardziej niebezpieczna. Rowerzysta poruszający się po chodniku powinien również zwracać szczególną uwagę na samochody wyjeżdżające z posesji. Ważne jest, by zawsze przestrzegać zasady ograniczonego zaufania – obserwować i przewidywać zachowania innych uczestników ruchu. Niebezpieczeństwa związane z jazdą po chodniku związane są również z udziałem rowerzystów w ruchu pieszych. Rowerzysta poruszający się po chodniku ma obowiązek unikania kolizji z pieszym. Skutki kolizji rowerzysty z pieszym są zwykle gorsze dla tego pierwszego – poza uderzeniem, które odczują oboje uczestnicy wypadku, rowerzysta może doznać kontuzji, upadając z roweru na twardy chodnik.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa rowerzysta powinien dostosować prędkość jazdy do sytuacji na chodniku oraz dbać o komfort pieszego – zachować odpowiedni odstęp za pieszym oraz wyprzedzać z zachowaniem odpowiedniej odległości. Nadjeżdżając z tyłu, rowerzysta powinien ostrzec pieszego sygnałem dźwiękowym. Tę czynność należy wykonać z wyczuciem – z dużym wyprzedzeniem i delikatnie, ponieważ przestraszony nagłym dźwiękiem pieszy, chcąc ustąpić miejsca rowerzyście, może zmienić trasę poruszania się, wpadając prosto pod koła roweru.

opis fotografii
×
opis fotografii
×
<7891011>
# info
więcej
Strona opracowana w ramach projektu Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej, który realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.