Znaki pionowe – tablice stawiane na słupach przy drogach zawierające ważne informacje, ostrzeżenia, zakazy i nakazy dla użytkowników dróg. Znaczenie i wygląd wszystkich znaków drogowych są ściśle określone przepisami. Znaki pionowe prawidłowo powinny być umieszczone po prawej stronie lub nad jezdnią (o ile przepisy nie stanowią inaczej). Dotyczą wtedy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu. Jeśli są Rozdział 3. Karta rowerowa – przepisy ruchu drogowego niezbędne rowerzyście 37umieszczone nad poszczególnymi pasami ruchu, to dotyczą tylko kierujących poruszających się po danym pasie ruchu. Jest kilka rodzajów znaków, które specjalnie różnią się od siebie kolorem i kształtem:
znaki ostrzegawcze – znaki trójkątne o żółtym tle i czerwonym obramowaniu z symbolami w kolorze czarnym, wskazują potencjalne niebezpieczeństwa;
znaki informacyjne – znaki prostokątne w większości o niebieskim tle i symbolach w kolorach białym lub czarnym. Ich zadaniem jest informowanie o rodzaju dróg lub znajdujących się niedaleko ich obiektach. Szczególnym znakiem informacyjnym jest znak D-6 informujący o przejściu dla pieszych;
znaki zakazu – znaki o okrągłym kształcie, białym tle, czerwonym obramowaniu i z symbolami w kolorze czarnym. Informują o ograniczeniach manewrów i zakazie ich wykonywania;
znaki nakazu – znaki okrągłe, o niebieskim tle i symbolach w kolorze białym. Wskazują określone zachowanie i sposób jazdy.
Znaki poziome – umieszczone są na nawierzchni jezdni. Przyjmują postać linii, strzałek, napisów i innych symboli. Znaki poziome są barwy białej lub żółtej. Są to m.in. linie oddzielające pasy ruchu, linie zatrzymań, strzałki oznaczające kierunek jazdy, oznaczenia przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerzystów, użytkowników danego pasa ruchu.
Sygnalizacja świetlna – system kierujący ruchem drogowym na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Sygnały świetlne oznaczają: zakaz wjazdu/wejścia (czerwony), zakaz wjazdu za sygnalizator z informacją o zmianie nadawanego sygnału na zielony (czerwony z żółtym), zezwolenie na wjazd/wejście (zielony), zakaz wjazdu za sygnalizator (chyba że w momencie jego zaświecenia kierujący pojazdem był tak blisko sygnalizatora, że nie mógłby się przed nim zatrzymać bez gwałtownego hamowania) informujący o zmianie nadawanego sygnału na czerwony (żółty).
Strona opracowana w ramach projektu Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej, który realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.