×
logo WIR
 

2.6. Odpowiedni ubiór rowerzysty

2.6. Odpowiedni ubiór rowerzysty

25 września 2022
#info

Do codziennej jazdy na rowerze nie jest potrzebna specjalna odzież kolarska. W wielu krajach, gdzie rower jest głównym środkiem poruszania się, widok rowerzystów w garniturach czy w sukienkach i szpilkach jest normalny. Przygotowując się do jazdy na rowerze, należy zwrócić uwagę na to, żeby nie ubrać się zbyt ciepło (ponieważ pedałując człowiek szybko się rozgrzewa), ale za to nieprzewiewnie (żeby zimne powietrze napierające na rowerzystę go nie wychłodziło). Obcisłe, oddychające stroje specjalnie przeznaczone na rower, dają dodatkowy komfort, jednak są użyteczne wyłącznie przy pokonywaniu dłuższych dystansów w szybkim tempie. Czułymi punktami rowerzysty są głowa (w szczególności czoło i uszy) oraz ręce i stopy. Dla zachowania zdrowia warto założyć czapkę i rękawiczki, co ochroni najbardziej czułe miejsca przed wiatrem i chłodem. W rękawiczkach rowerowych warto jeździć niezależnie od pogody, ponieważ zabezpieczają przez wyślizgnięciem się kierownicy spod dłoni, a także chronią ich skórę przed otarciem w razie upadku. Stopy warto zabezpieczyć przed zimnem, wkładając trochę cieplejsze obuwie niż to do chodzenia czy biegania. Do większości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów dochodzi w dzień. Jest to spowodowane nieuwagą kierowców. W celu zwiększania swojego bezpieczeństwa, rowerzysta powinien ubierać się w jaskrawe kolory, które zwracają na niego uwagę.

Wieczorem i w nocy wskazane jest używanie różnego rodzaju odblasków. Najlepiej jest je przymocować na stałe do roweru, ponieważ te nakładane na odzież można łatwo zgubić lub o nich zapomnieć. Odblaskowa odzież jest zalecana pieszym oraz osobom poruszającym się UTO, do których nie można przymocować odblasków na stałe. Mimo że polskie przepisy nie wymagają od rowerzystów dbania o dobrą widoczność z boku, warto zadbać i o ten aspekt. Najczęstsze wypadki bowiem to uderzenia boczne, stąd używanie opon odblaskowych lub odblasków na szprychach czy ramie jest szczególnie zasadne. Rowerzysta powinien jednak pamiętać, że odblaski nie zastępują oświetlenia. Jazda rowerem możliwa jest w prawie każdych warunkach pogodowych. Najbardziej uciążliwe do jazdy na rowerze – wbrew powszechnemu przekonaniu o zimnie i deszczu – są silny wiatr oraz upał. Świadczy o tym znacznie szybszy rozwój ruchu rowerowego na północy Europy niż na południu. Co ciekawe, w krajach typowo rowerowych (Holandia, Dania), panuje znacznie gorsza „pogoda na rower” niż w Polsce. Do jazdy w deszczu świetnie nadaje się rowerowa peleryna przeciwdeszczowa zakrywająca uda. Jako uzupełnienie dla peleryny dobrze sprawdzają się ortalionowe ochraniacze na buty zakrywające nogi ponad kostki.

Zimą rowerzyści powinni ubierać kilka warstw, które łatwo zdjąć w razie przegrzania. Wybierając kurtkę, należy zwrócić uwagę, czy nie krępuje ona ruchów, a przed założeniem kaptura – sprawdzić, czy nie ogranicza on widoczności przy oglądaniu się za siebie. Na głowę warto włożyć czapkę, na ręce rękawiczki, a na stopy – ciepłe i wodoszczelne buty. W czasie mrozu można założyć gogle narciarskie – chronią sporą część twarzy przed zimnem znacznie poprawiając komfort jazdy.

opis fotografii
×
opis fotografii
×
<910111213>
# info
więcej
Strona opracowana w ramach projektu Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej, który realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.