Podstawą bezpieczeństwa jest sprawny rower (zwłaszcza hamulce), dobra znajomość przepisów i przestrzeganie ich. Jednak w trakcie jazdy na rowerze najważniejsze są rozwaga i skupienie. Rowerzysta musi być świadomy zagrożeń wynikających z bycia uczestnikiem ruchu, a w związku z tym unikać bodźców rozpraszających – używania telefonu do pisania wiadomości, rozmawiania, przeglądania Internetu czy zbyt głośnego słuchania muzyki w czasie jazdy. Powiązana z tym jest zasada ograniczonego zaufania.
Rowerzysta ma obowiązek obserwacji sytuacji na drodze, innych uczestników ruchu i przewidywania ich zachowań. Rowerzysta powinien zawsze brać pod uwagę to, że kierowca samochodu może go nie zauważyć czy wymusić pierwszeństwo, co jest główną przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów. Rowerzysta powinien przewidywać niebezpieczeństwa wynikające z sytuacji na drodze.
Głównymi miejscami wypadków są skrzyżowania, przejazdy dla rowerzystów, przejścia dla pieszych, gdzie niebezpieczeństwo wynika z prostopadłej trasy poruszania się. W sytuacjach niebezpiecznych konieczna jest szybka reakcja. Rowerzysta powinien dostosowywać prędkość do sytuacji drogowej, by w razie niebezpieczeństwa zahamować (używając dwóch hamulców jednocześnie, co skraca drogę hamowania) i uniknąć kolizji. Ważną zasadą bezpieczeństwa jest widoczność zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.
Do największej ilości wypadków dochodzi w dzień, dlatego dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa rowerzysta powinien ubierać jaskrawe kolory. Wieczorem rowerzysta powinien zadbać o swoją widoczność przez zamontowanie na rowerze świecących/odblaskowych akcesoriów z przodu, z tyłu oraz – pamiętając, że najwięcej kolizji wynika z prostopadłej trasy poruszania się – z boku roweru. Bezpieczeństwo rowerzysty zależy również od typu roweru, jakim się porusza. Do jazdy po mieście wskazane jest używanie roweru, na którym rowerzysta jest wyprostowany. Taka pozycja zwiększa bowiem pole widzenia, ułatwiając mu tym samym obserwację sytuacji na drodze, a co za tym idzie – szybką reakcję na nią.