×
logo WIR
 

1.2. Korzyści osobiste z jazdy rowerem

1.2. Korzyści osobiste z jazdy rowerem

25 września 2022
#info

Główną zaletą poruszania się rowerem jest szybkość.

Według badań, na dystansach z punktu A do punktu B liczących do około 6 km, rower jest najszybszy. Rowerzysta przemieszcza się aż cztery razy szybciej niż pieszy, a w miastach – w szczególności w godzinach szczytu – jest bezkonkurencyjny wobec samochodów czy komunikacji miejskiej. Kolejną istotną korzyścią jazdy rowerem jest niezależność. Rower daje możliwość poruszania się w dowolnym czasie w dowolnym kierunku – jazda nim nie jest zależna od jakiegokolwiek rozkładu jazdy, a także może rozpoczynać się i kończyć w dowolnie wybranym miejscu (drzwi-do-drzwi).

Co więcej, jazda rowerem wpływa pozytywnie na stan zdrowia. Codzienne poruszanie się rowerem to bardzo dobry trening, który poprawia kondycję, a także modeluje sylwetkę. Dodatkowo, taki trening jest darmowy. Poruszanie się rowerem pozwala na duże oszczędności – zakup roweru (szczególnie używanego) nie wymaga dużych nakładów finansowych. Co więcej, rower nie wymaga systematycznego tankowania, opłacania ubezpieczeń, opłat rejestracyjnych, wykupowania miejsca parkingowego, a koszty jego naprawy są stosunkowo niewielkie. Jazda na rowerze daje możliwość zrelaksowania się zarówno przed, jak i po dniu w szkole czy pracy. Jazda na rowerze może być ciekawą rozrywką – istnieje wiele dyscyplin kolarstwa (jazda rekreacyjna, kolarstwo BMX, kolarstwo artystyczne, piłka rowerowa), które mogą stać się ciekawym hobby.

opis fotografii
×
opis fotografii
×
<12345>
# info
więcej
Strona opracowana w ramach projektu Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej, który realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.