logo WIR patronat

scenariusze lekcyjne

KROK 1. Rowerzysta się rozgląda. Jakie jest nasze miasto?

11 konspektów zajęć do dowolnego przeprowadzenia w ramach różnych przedmiotów. Do poprawnej realizacji projektu wystarczy przeprowadzenie 3-4 zajęć przewidzianych na tym etapie.

Uczniowie dokonają szeregu obserwacji w terenie oraz analizy dostarczonych materiałów. Grupa zastanowi się nad zależnościami występującymi we współczesnym mieście oraz podsumuje aktualny obraz zagadnień związanych z zarządzaniem przestrzenią miejską, ochroną środowiska, bezpieczeństwem ruchu drogowego.

KROK 2. Rowerzysta ma dobry pomysł! Co proponujemy naszemu miastu?

Warsztaty analizy SWOT służące analizie wszystkich danych zebranych podczas wcześniejszych zajęć oraz wspólnego sformułowania celów i kierunków dalszych działań.

Odbędzie się tu prawdziwa burza mózgów, dzięki której uczniowie wspólnie wypracują listę konkretnych pomysłów na rozwiązania problemów sygnalizowanych podczas wcześniejszych zajęć.

KROK 3. Rowerzysta zaczyna działać. Jak zmienić nasze miasto?

6 przykładowych scenariuszy zajęć stanowiących rozwinięcia zagadnień, pojawiających się zazwyczaj w efekcie przeprowadzenia KROKU 2.

Ten panel będzie dla uczniów warsztatem aktywności uczniowskiej i obywatelskiej. Uczestnicy wypracują odpowiednie dla siebie sposoby wpływania na otaczającą ich miejską rzeczywistość oraz wypróbują ich zastosowanie w praktyce.

/imgturysta/files/scenariusze/s1.pdf

Sceniariusz 1

Moja droga do szkoły – różne sposoby przemieszczania się po mieście z punktu widzenia „aktywnej mobilności”

/imgturysta/files/scenariusze/s2.pdf

scenariusz2

Kto jest kim? Co jest czym? Podstawowe wiadomości o rowerze i rowerzyście

/imgturysta/files/scenariusze/s3.pdf

Scenariusz 3

Zakaz, nakaz, ostrzeżenie, informacja – znaczenie znaków drogowych

/imgturysta/files/scenariusze/s4.pdf

Scenariusz 4

Nie na „ścieżce”, a po „drodze” dla rowerów. Po czym poruszają się rowerzyści?

/imgturysta/files/scenariusze/s5.pdf

Scenariusz 5

Kask czy hamulce - od czego naprawdę zależy bezpieczeństwo rowerzysty?

/imgturysta/files/scenariusze/s6.pdf

Scenariusz 6

Po drodze czy po chodniku, czyli jak unikać niebezpiecznych miejsc i sytuacji jadąc na rowerze

/imgturysta/files/scenariusze/s7.pdf

Scenariusz 7

Jedź zdrowo i bądź widoczny - jak unikać przeziębienia, zmęczenia i wypadku

/imgturysta/files/scenariusze/s8.pdf

Scenariusz 8

Kiedy i dla kogo rower jest lepszy?

opis fotografii
logo FIO