tytul: podziekowania za zbiórke na polakpotrafri.pltytul: Wrocławskie Święto Rowerzysty 2017tytul: Konferencja w Szczecinie *Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka*tytul: Konferencja w Poznaniu **Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka**tytul: Konferencja w Łodzi * Współczesne wyzwania edukacyjne  w zakresie zrównoważonego transportu  i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze.  Dobra praktyka *tytul: Konferencja *Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze*tytul: Konferencja *Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze*tytul: relacja: konferencja w Sejmie

O roli szkoły w edukacji rowerowej

Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka - oto tytuł konferencji, która odbył się 27 października w śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

2 listopada 2015r.

Spotkanie zgromadziło rowerzystów, a wśród nich wielu nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty z całego województwa śląskiego. Eksperci zaproszeni do przedstawienia swoich prezentacji przekonywali do korzyści jakie płyną z codziennego używania roweru jako środka komunikacji głównie w drodze do szkoły, ale także jako najtańszy i „bezinwazyjny dla środowiska środek transportu". Jak pokazał jeden z ekspertów - Aleksander Wiącek (asystent prezydenta miasta Lublina ds. polityki rowerowej) - europejskie miasta widzą coraz większą rolę rowerzystów w rozwiązywaniu takich problemów jak zakorkowane miasta, zdegradowane środowisko czy zagrażająca wielu ludziom nadwaga.

- Stąd pomysł, by najmłodszych Europejczyków już na etapie szkoły - podstawowej lub gimnazjów, a nawet przedszkoli - przysposabiać do jazdy na rowerze oraz bezpiecznego korzystania z tego środka komunikacji - przekonywał Cezary Grochowski, ze stowarzyszenia Wrocławska Inicjatywa Rowerowa. - W Europie powstały już szkoły jazdy rowerem. Takie usługi są już również świadczone w Polsce. Na razie może nie we wszystkich miastach, ale np. w Lublinie czy Łodzi jest już to możliwe. Widzę, że sporo w tej materii obok stowarzyszeń rowerowych mogą zrobić nie tylko samorządy, ale również placówki edukacyjne. Im wcześnie zaczniemy te działania, tym szybciej przyniosą one swoje efekty.

Prelegenci zaprezentowali uczestnikom konferencji konkretne przykłady konspektów lekcji i praktyk w terenie, gdzie pod okiem nauczycieli i fachowców, młodzież i dzieci uczy się bezpiecznego oraz odpowiedzialnego korzystania z rowerów w komunikacji miejskiej. Upatrywać w tym można również niebanalnej roli uczelni wyższych, które kształcą nauczycieli, trenerów, instruktorów. W przyszłości absolwenci mogą tą wiedzę upowszechniać wśród dzieci i młodzieży, budując nowoczesne, rowerowe społeczeństwo. Ci, których zainteresował projekt mogą więcej informacji zaczerpnąć na stronie internetowej http://www.rowerowaszkola.pl/.
- Liczymy, że tego typu działania zainteresują również pracowników i studentów Akademii imienia Jana Długosza w Częstochowie - mówi Aleksander Kopia, organizator konferencji i oficer rowerowy ze śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W konferencji oprócz pracowników AJD uczestniczyli również przedstawiciele innych instytucji zajmujących się oświatą w Częstochowie: Samorządowego Ośrodka Doskonalenia oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM.

Marek Makowski