tytul:  II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ichtytul: III. Nigdy nie ufaj kierowcy!tytul: IV. Zadbaj o widocznośćtytul: V. Nie żałuj dzwonka!tytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiemtytul: IX. Nie zachowuj się jak sfrustrowany kierowca

X. Czerp z jazdy radość i satysfakcję

17 lipca 2013r.

Jest bardzo wiele powodów dla których jazda rowerem jest fajna. Pamiętaj, że wybierając rower jako codzienny środek komunikacji, działasz na korzyść swoją i innych. Sam zyskujesz wolność poruszania, jakiej nie dają dziś inne środki transportu, kondycję, a nawet wydłużasz sobie życie. Nie zanieczyszczasz powietrza innym, nie hałasujesz i nie powiększasz korków. Są więc powody do satysfakcji.

Chroń swoje zdrowie

Żeby jazda rowerem ci nie po szkodziła i żebyś nie stracił radości z niej, musisz pamiętać o odpowiedniej wysokości siodełka i właściwym ubiorze. Z tymi sprawami ma problem duża cześć początkujących rowerzystów. Żeby czuć się pewnie, często ustawiają siodełko tak, aby móc dotykać obiema nogami ziemi – czyli znacznie za nisko. Panuje też moda na naśladowanie zawodników trialowych, którzy opuszczają siodełko całkowicie, żeby uniknąć urazów krocza podczas skoków i akrobacji. Zbyt nisko ustawione siodełko sprawi, że będziesz pedałował nieefektywnie, a jazda będzie zbyt wolna i męcząca. Sprawa jest  poważna. Gdy utrwalisz sobie taki zły nawyk, po dłuższym czasie może się to skończyć nawet uszkodzeniem stawów kolanowych. Przy dobrze ustawionym siodełku noga spoczywająca na pedale w najniższym jego położeniu powinna być niemal całkowicie wyprostowana (tzn. bez zablokowania rzepki - zob. rysunek obok).

Jeśli chodzi o właściwy ubiór, to ważne jest, żebyś się nie przeziębił. W praktyce oznacza to, że musisz się ubrać lekko, ale w rzeczy nieprzewiewne. Najczęstszym błędem jest ubieranie się zbyt grubo. Powoduje to, że rowerzysta się przegrzewa, a później na skutek przepocenia się przeziębia. Bardzo ważne jest, żeby dobrze zabezpieczyć miejsca szczególnie narażone na wiatr, czyli okolice zatok czołowych. Do codziennej jazdy rowerem nie musisz ubierać się jak kolarz w specjalne stroje rowerowe. Są one przydatne dopiero, gdy zamierzasz jechać dużo szybciej i dalej niż robisz to zwykle.

link terra