tytul:  II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ichtytul: III. Nigdy nie ufaj kierowcy!tytul: IV. Zadbaj o widocznośćtytul: V. Nie żałuj dzwonka!tytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiemtytul: X. Czerp z jazdy radość i satysfakcję

IX. Nie zachowuj się jak sfrustrowany kierowca

17 lipca 2013r.

Na drodze staraj się o wzajemną życzliwość, zrozumienie i bezpieczną jazdę. Poruszając się na dwóch kółkach, nie stoisz w korkach, więc nie masz powodu do frustracji i agresji – możesz sobie pozwolić na życzliwość na drodze. Nie warto powielać wzorców złych zachowań od kierowców – panujmy nad agresją słowną. Uśmiech, miła uwaga zwykle działają najlepiej. Ewentualne napięcie możesz rozładować, kręcąc szybciej pedałami. Wbrew pozorom większość kierowców jest życzliwa – nie budujmy sobie obrazu kierowców na podstawie garstki wariatów.

Wspólna przestrzeń

Jeżeli jedziesz chodnikiem lub ciągiem pieszo-rowerowym, musisz zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym – nie strasz ich i nie wymijaj ich slalomem z dużą prędkością. Mają prawo nie tylko nie zostać potrąceni, ale też czuć się komfortowo. Pieszy może się wystraszyć i wykonać gwałtowny unik, wpadając prosto pod koła. Nie dzwoń też na pieszych, bo to Ty jesteś gościem – gdy nie możesz przejechać z powodu idących ludzi, najlepiej po prostu powiedz: „przepraszam”. Jeżeli już musisz użyć dzwonka, zrób to dużo wcześniej i bardzo delikatnie. Uważaj też na pieski trzymane przez właścicieli na cienkiej smyczy.

link terra