tytul: I. Używaj odpowiedniego i sprawnego roweru!tytul:  II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ichtytul: III. Nigdy nie ufaj kierowcy!tytul: IV. Zadbaj o widocznośćtytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiemtytul: IX. Nie zachowuj się jak sfrustrowany kierowca

V. Nie żałuj dzwonka!

17 lipca 2013r.

W zwracaniu na siebie uwagi bardzo pomaga użycie głośnego dzwonka, który jest obowiązkowym wyposażeniem roweru. Za wyjątkiem przypadków, gdy ktoś słucha muzyki, jest on słyszalny również we wnętrzu samochodu. Zawsze, gdy nie jesteś pewien, czy inny uczestnik ruchu Cię widzi, dzwoń. Dzwonienie w odróżnieniu od użycia klaksonu samochodowego nie jest w mieście zabronione i nie jest oznaką agresji. Dźwięk tradycyjnego dzwonka rowerowego ma tą zaletę, że każdy będzie od razu wiedział, że zbliża się rowerzysta.

Dzwoń ostro przy samochodach

Częste dzwonienie to bardzo dobry nawyk, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, czy kierowca Cię widzi. Dzwoń bez przerwy, gdy wymijasz samochody w korku albo wyprzedzasz z prawej strony (od 2011 roku jest to legalne), żeby kierowcy mieli świadomość, że się zbliżasz z tyłu. Podobnie, gdy jedziesz obok samochodu i masz obawę, że będzie skręcał i może zajechać Ci drogę lub gdy wjeżdżasz na przejazd rowerowy.

Delikatnie z pieszymi

Zawsze ostrzegaj dzwonkiem też pieszych i innych rowerzystów wtedy, gdy nie wiesz, czy Cię widzą. Musisz jednak to robić zawczasu i delikatniej niż w przypadku kierowców. Przestraszeni mogą zrobić coś nieprzewidywalnego, a wtedy łatwo o nieszczęście. Dzwoń tak, aby inni nie odbierali tego jako aktu agresji.

link terra