tytul: Dekalog bezpiecznego rowerzystytytul: I. Używaj odpowiedniego i sprawnego roweru!tytul:  II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ichtytul: III. Nigdy nie ufaj kierowcy!tytul: V. Nie żałuj dzwonka!tytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiem

IV. Zadbaj o widoczność

17 lipca 2013r.

Widoczność w dzień

Pamiętaj – ogromna większość wypadków zdarza się w biały dzień i piękną pogodę. To bardzo ważne, żebyś rzucał się w oczy. Jasne i jaskrawe elementy ubioru przyciągające wzrok i ułatwiają dostrzeżenie Cię pomiędzy samochodami na jezdni, zwłaszcza że jeżdżą one w Polsce cały rok z włączonymi światłami. Jeżeli używasz kasku albo czapki, to niech będą one jasne i kolorowe, a nawet jaskrawe. Gdy ubierasz się na szaro lub w ciemne kolory, dla kierowców możesz zlewać się z otoczeniem.

Widoczność w nocy

W nocy nigdy nie zapominaj o oświetleniu! To, że wypadki w nocy to zaledwie kilka procent zdarzeń, niczego nie zmienia. Różnica w widoczności między rowerzystą nieoświetlonym a wyposażonym w oświetlenie jest ogromna. Ten  pierwszy może być na słabo oświetlonej ulicy niemal niewidzialny. Bardzo skuteczne są też światła i inne elementy odblaskowe. Największą ich zaletą jest to, że zawsze działają. Czym więcej odblasków, tym lepiej. Można stosować nalepki odblaskowe. Opaski na nogi i ręce sprawią, że będzie widać, kiedy wyciągniętą ręką sygnalizujemy zamiar skrętu. Pomagają też kamizelki sygnalizacyjne, choć dają więcej bezpieczeństwa w dzień niż w nocy, kiedy ich skuteczność jest mocno przeceniana. Wybierając rodzaj odblasków, pamiętaj, że wielką przewagą mają wszelkie elementy mocowane do roweru, ponieważ nigdy nie zapomnimy o ich użyciu.

Widoczność z boku

Ponieważ najczęstszym rodzajem wypadku jest uderzenie boczne, bardzo ważne, żebyś był widoczny w nocy również z boku. W krajach rowerowych, jak Holandia czy Dania, podczas jazdy obowiązkowe są opony odblaskowe. W Polce przepisy w tym zakresie milczą, więc musisz zadbać o to we własnym interesie samodzielnie. Nie musisz w tym celu koniecznie kupować natychmiast opon z odblaskami, ale absolutnie musisz mieć coś, co będzie świeciło z boku. Służą do tego taśmy odblaskowe naklejane na ramie i widelcu oraz odblaski umieszczane na szprychach.

link terra