tytul: Dekalog bezpiecznego rowerzystytytul: I. Używaj odpowiedniego i sprawnego roweru!tytul:  II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ichtytul: IV. Zadbaj o widocznośćtytul: V. Nie żałuj dzwonka!tytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiem

III. Nigdy nie ufaj kierowcy!

17 lipca 2013r.

Jest to w praktyce absolutnie najważniejsza z zasad. To, że będziesz jeździł prawidłowo i w zgodzie ze wszystkimi przepisami, nie oznacza jeszcze, że będziesz bezpieczny. Więcej niż połowa wypadków, w których biorą udział rowerzyści, zdarza się z winy kierowców. Musisz zawsze liczyć się z sytuacją, że kierowa może Cię nie zauważyć albo źle zinterpretować przepisy dotyczące pierwszeństwa.

Uwaga na skrzyżowaniach

Ponieważ najwięcej wypadków ma miejsce na skrzyżowaniach, właśnie tam musisz zachować największą ostrożność. Musisz wyrobić sobie nawyk obserwacji wszystkich użytkowników ruchu. Musisz przede wszystkim widzieć, czy samochody nadjeżdżające z boku hamują, a kierowcy mają zamiar Cię przepuścić. Najczęstszy rodzaj wypadku to uderzenie boczne, zatem na to musisz zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli to możliwe, możesz nawet dla pewności szukać z kierowcą kontaktu wzrokowego.

Oczy dookoła głowy

Nie możesz też zapominać o kontrolowaniu tego, co robią kierowcy znajdujący się obok Ciebie (bo mogą zechcieć skręcić w prawo) oraz ci, którzy jadą z naprzeciwka (bo mogą skręcać w lewo). Podobnie poza skrzyżowaniami. Musisz zwracać uwagę na kierunkowskazy zaparkowanych samochodów, bo ktoś może się właśnie włączać do ruchu. Uważaj też na osoby, które w nich siedzą, bo mogą chcieć akurat wysiąść (najlepiej omijać samochody z odstępem, na wypadek gdyby otworzyły się drzwi), oraz szczególnie na wyjazdy z posesji. 

Uwaga na przejazdy rowerowe

Zgodnie z przepisami rowerzysta znajdujący się na przejeździe ma pierwszeństwo, a rowerzysta wjeżdżający na przejazd ma pierwszeństwo wtedy, gdy droga, wzdłuż której jedzie, takie pierwszeństwo mu daje. Jednak korzystając z tego pierwszeństwa, musisz być bardzo ostrożny. Problem polega na tym, że kierowcy bardzo często w ogóle nie wiedzą o istnieniu czegoś takiego jak przejazd rowerowy, nie mają nawyku wypatrywania rowerzysty na przejeździe, a przejazdy często bywają źle zaprojektowane i oznaczone, co jeszcze bardziej utrudnia kierowcy dostrzeżenie Cię. Największym zagrożeniem są samochody jadące równolegle z tobą i skręcające w prawo, ale nie możesz też zapominać o tych z naprzeciwka skręcających w lewo oraz tych wyjeżdżających z prawej strony. Obserwuj je i zwolnij, żebyś mógł w razie czego zahamować. Niezalecane jest wyraźne hamowanie tuż przed skrzyżowaniem, bo to może zachęć kierowcę do wymuszenia pierwszeństwa.

 

Nie ufaj też pieszym i rowerzystom

Musisz też uważać na pieszych, bo duża cześć z nich, przechodząc przez jezdnię, prawidłowo lub nielegalnie, będzie uważać przede wszystkim, aby nie wpaść pod samochód i może nie zwrócić uwagi, że jedziesz rowerem. Jadąc zaś po drodze rowerowej, oprócz pieszych baczną uwagę zwracaj na rowerzystów jadących z naprzeciwka. Niektórzy rowerzyści czuj się na ścieżce rowerowej zbyt swobodnie i poruszają się pod prąd lub lewą stroną. Zderzenie czołowe z pędzącym rowerzystą może być fatalne w skutkach!

link terra