tytul: Dekalog bezpiecznego rowerzystytytul: I. Używaj odpowiedniego i sprawnego roweru!tytul: III. Nigdy nie ufaj kierowcy!tytul: IV. Zadbaj o widocznośćtytul: V. Nie żałuj dzwonka!tytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiem

II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ich

17 lipca 2013r.

Znajomość przepisów to wymóg absolutnie podstawy, żeby w ogóle myśleć o jeździe rowerem po drogach publicznych. To, że w Polsce tylko osoby niepełnoletnie muszą zgodnie z prawem posiadać specjalne uprawnienia do prowadzenia roweru, nie oznacza, że starszy rowerzysta poruszający się po drodze może być zupełnie zielony. Wręcz przeciwnie. Pomijając to, że nieznajomość prawa nigdy nie zwalnia z jego przestrzegania, powinieneś znać przepisy w swoim własnym interesie. Każdy Twój błąd może okazać się bardzo bolesny, bo jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu. W praktyce nie wystarczy ogólna znajomość przepisów, trzeba znać je i rozumieć bardzo dobrze. Musisz szybko i bez najmniejszego wahania wiedzieć, kto ma pierwszeństwo na drodze. Wymuszenie pierwszeństwa to najczęstsza przyczyna wypadków, również tych, za które winę ponosi rowerzysta. Wymuszanie czegokolwiek przez rowerzystę na samochodzie może zakończyć tylko źle.

Niepełnoletnim, którzy chcą się poruszać często na rowerze, radzimy podjąć wysiłek zdobycia karty rowerowej. Co prawda, policja bardzo rzadko sprawdza jej posiadanie, ale w przypadku nawet drobnej kolizji brak uprawnień do jazdy może skutkować poważnymi konsekwencjami, jak np. dotkliwe kary czy brak wypłaty odszkodowania.

link terra