tytul: Dekalog bezpiecznego rowerzystytytul:  II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ichtytul: III. Nigdy nie ufaj kierowcy!tytul: IV. Zadbaj o widocznośćtytul: V. Nie żałuj dzwonka!tytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiem

I. Używaj odpowiedniego i sprawnego roweru!

17 lipca 2013r.

Przede wszystkim sprawne hamulce

Żeby poruszać się na rowerze po mieście, Twój rower musi być sprawny. Oczywiście powinien posiadać wszystkie elementy wyposażenia obowiązkowego: hamulec, dzwonek, odblaski, a w nocy lampki. Jednak w praktyce szczególną uwagę musisz zwrócić na bardzo sprawnie działający hamulec. Nie wystarczy mieć w rowerze coś, co hamuje. Każdy dodatkowy metr Twojej drogi hamowania może w sytuacji awaryjnej oznaczać groźną kolizję. Hamulce są zdradliwe! Zużywają się stopniowo, każdego kolejnego dnia hamują coraz gorzej. Jeżdżąc, nawet tego nie zauważasz, bo staje się to powoli. Dlatego raz na rok powinieneś oddawać swój rower do przeglądu, albo chociaż raz na jakiś czas dać go komuś innemu, żeby go wypróbował. Ktoś nieprzyzwyczajony do Twojego roweru od razu poczuje, jeśli z hamulcami jest coś nie tak.

Pole widzenia

Kolejna ważna sprawa to pozycja na rowerze. Czym bardziej jest ona wyprostowana, tym większe masz pole widzenia i lepiej możesz obserwować sytuację na drodze. Najlepiej zatem, żebyś do jazdy w mieście używał roweru miejskiego. Gdy natomiast jeździsz po mieście na rowerze sportowym, kolarskim, crossowym lub górskim, możesz wyprostować swoją pozycję, wstawiając inną kierownicę lub mostek, np. z możliwością regulacji. W mieście będziesz jeździł wolniej i na krótszych dystansach, zatem możesz sobie pozwolić na zwieszenie oporu powietrza, na rzecz wzrostu Twojego bezpieczeństwa.

link terra