Rowery na świecie

W wielu krajach rower od lat cieszy się ogromną popularnością. W bogatych państwach Europy Zachodniej rowerami jeździ miliony ludzi. W Holandii liczba rowerów przekroczyła liczbę ludności.

00 00 0000r.

Mieszkańcy Amsterdamu aż 4 z 10 podróży odbywają rowerem. Nic dziwnego, że miasto to jest nie tylko stolicą Holandii, ale i światowego cyklizmu.

Nie dzieje się tak dlatego, że Holendrów i Holenderek nie stać na samochody lub brak im paliwa. Cenią sobie oni zdrowie, świeże powietrze, ciszę, a także szybkość – wiadomo przecież, że w ciasnym i zatłoczonym centrum miasta najłatwiej poruszać się rowerem.

Podobną popularnością rower cieszy się w wielu miastach Niemiec, Szwajcarii, Danii, Austrii, Szwecji czy Norwegii. Rozwojowi komunikacji rowerowej sprzyjają tam władze lokalne, budując drogi, parkingi czy wypożyczalnie rowerowe, a nawet montując wyciągi dla rowerzystów, ułatwiające podjazd w szczególnie stromych miejscach.

Dla Europejczyków rower jest tylko jednym z dostępnych środków transportu, lecz dla ubogich mieszkańców Ameryki Łacińskiej, Azji czy Afryki to często jedyny pojazd, z którego mogą skorzystać. W Indiach czy Bangladeszu dzieci jeżdżą rowerami do odległych szkół. W Czadzie czy Kenii na rowerach towarowych, często wyglądających dość zdumiewająco, na targowiska dowozi się towary czy niezbędną wszystkim wodę. Po ulicach miast Trzeciego Świata zamiast taksówek kursują riksze.W Kairze natomiast znaczna część pieczywa dostarczana jest na wielkich tacach, spoczywających na głowach rowerzystów.

Ranking na najlepszy artykuł: Aby wziąc udział w głosowaniu, należy zarejestrować się w seriwisie
5 | 2 | Σ 7
zaglosuj:
zobacz
autor pracy: 1
Kaśka Chrząszcz
1
dolnośląskie
sprawiedliwy@handel.pl
terra ---- DyLu2011--- 1
link terra