Rowery w Polsce

W polskich miastach w ciągu ostatnich lat liczba rowerzystów znacząco się zwiększyła. Jest to wynikiem naśladowania pozytywnych wzorów z Europy Zachodniej, a z drugiej strony, w większym nawet stopniu skutkiem korków, jakie paraliżują miasta.
00 00 0000r.

Jednak w porównaniu do reszty Europy, rowerzystów jest u nas cały czas znaczniej mniej (średnio ponad dziesięciokrotnie). Wiąże się to z tym, że samochód kojarzy się nam z bogactwem i rozwojem.

Kupując auta, na które jeszcze 20 lat temu większości nie było stać, staramy się dorównać bogatszym Europejczykom (robimy to skutecznie, bo o ile w liczebności rowerów jesteśmy do tyłu, to w liczbie samochodów przypadających na mieszkańca polskie miasta wyprzedziły już cześć miast europejskich (np. Warszawa przegoniła Berlin, a Wrocław – Drezno i Lipsk).

Rower wielu Polakom kojarzy się raczej z biedą. Z drugiej strony rowerzyści na ulicach polskich miast napotykają szereg barier i muszą poruszać się wśród brawurowo jeżdżących polskich kierowców, co nie jest zbyt bezpieczne. W większości dużych miast działają organizacje rowerowe, starając się tę nie najlepszą sytuację zmienić.

Ranking na najlepszy artykuł: Aby wziąc udział w głosowaniu, należy zarejestrować się w seriwisie
0 | 1 | Σ 1
zaglosuj:
zobacz
autor pracy: 1
Kaśka Chrząszcz
1
dolnośląskie
sprawiedliwy@handel.pl
terra ---- DyLu2011--- 1
link terra