tytul: I. Odrzuć stereotypy i uprzedzeniatytul: II. Zrozum zachowania rowerzystytytul: III. Noga z gazutytul: IV. Zaakceptuj rowerzystętytul: V. Uważaj na słabszychtytul: VI. Wypatruj rowerzystytytul: VII. Uważaj na rowerzystę z prawejtytul: VIII. Zachowaj odpowiedni odstęp przy wyprzedzaniu

Dekalog kierowcy

16 lipca 2013r.

Uwaga – rowerzysta na drodze!
Poradnik praktyczny dla kierowców


Rowerzystów na ulicach polskich miast przybywa i będzie przybywać. Ich masowa obecność, z jaką mamy ostatnio do czynienia, jest powodem konfliktów i antagonizmów. Kierowcy generalnie nie lubią rowerzystów na drodze, rowerzyści odczuwają negatywne emocje wobec kierowców. Jedni  boją się drugich. Obie grupy obwiniają się o generowanie zagrożeń. I rzeczywiście  mamy w Polsce olbrzymi problem z bezpieczeństwem na drogach. Polska przoduje w Unii Europejskiej zwłaszcza w niechlubnych rankingach zabitych niechronionych uczestników ruchu. Jesteśmy zdecydowanie jednym z najbardziej niebezpiecznych dla rowerzysty państw w Europie.

Porady, które przygotowaliśmy, są przede wszystkim dla tych kierowców, którym nie podoba się taki smutny stan rzeczy. Z jednej strony bazują one na wieloletnim doświadczeniu zdobytym podczas codziennej jazdy rowerem po ulicach miast w polskiej rzeczywistości, z drugiej strony podparte są  twardymi danymi pochodzącymi ze szczegółowej analizy dostępnych informacji na temat zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów oraz najlepszej praktyce z krajów, gdzie bezpieczeństwo rowerzysty na drodze jest największe.

Wcielenie w życie naszych porad pomoże Ci jeździć tak, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnej kolizji z rowerzystą.

link terra