tytul: o projekcietytul: wiedzatytul: pomocetytul: dla nauczycielitytul: konkurstytul: certyfikattytul: kontakttytul: en

newsletter 2013/3

10 kwietnia 2013r.

Drodzy nauczyciele,

czytamy relacje pojawiające się na portalu i tak jak ich obecność, cieszy nas fakt, że część szkół zainteresowana jest staraniami o uzyskanie certyfikatu Szkoły Przyjaznej Rowerzystom.

Certyfikat Szkoły Przyjaznej Rowerzystom – co to takiego
Za pomocą ankiety wypełnianej przez nauczyciela badamy w jakim stopniu placówka otwarta jest na rowerzystów. W zależności od działań promujących dwa koła, udogodnień dla pedałujących na zajęcia jak i innych aktywności, system przyznaje szkole certyfikat: złoty, srebrny lub brązowy. Tam, gdzie nalezą się pochwały, będziemy promować szkołę jako wzór dla innych. Tam, gdzie wymagana jest praca na rzecz poprawy warunków dla cyklistów, podane zostaną odpowiednie wskazówki co należy robić.

Nieco inne ankiety wypełniają uczniowie. Na podstawie ich odpowiedzi system pokazuje jaki jest potencjał w dojazdach do szkoły rowerem, jakie są dotychczasowe przeszkody powstrzymujące dzieci od pedałowania i jakie zmiany należy wprowadzić, by jednoślady stały się częstszym wyborem jako środek transportu.

Certyfikat Szkoły Przyjaznej Rowerzystom uzyskał Zespół Szkół Teleinformatycznych z Wrocławia pod opieką pani Beaty Pawlikowskiej. Badania przeprowadzane były w czerwcu 2012 roku i wykazały wiele barier  zależne i niezależne od szkoły, które blokują uczniów i pracowników w codziennych dojazdach rowerem. Jak mówi pani Beata, audyt ukazał wiele elementów, z których placówka nie zdawała sobie sprawy. - Postanowiliśmy działać i zaczęliśmy od zmian zależnych od, gdyż barierą dla niektórych był brak parkingu rowerowego i obawa o kradzież pojazdu. Wymagało to trochę pracy, ale wreszcie udało się, trwa tworzenie parkingu dla jednośladów, w fajnym miejscu ( na tyłach budynku szkolnego ) i pod czujnym okiem kamer monitoringu i panów konserwatorów, którzy mają okna na wprost barierek. Władze szkoły zareagowały, ale na tym nie koniec. - Jest jeszcze sporo do zrobienia, bo program naprawczy zawiera dwadzieścia kilka punktów – mówi pani Beata. Wśród nich są wskazówki do jakich instytucji, np. Urzędu Miasta, udać się w kwestii polepszenia rowerowej sytuacji w okolicy placówki.

Zachęcamy do rejestracji w dziale audyt (http://audyt.rowerowaszkola.pl/ankiety.php), wypełnianiu ankiety i staraniu się o certyfikat Szkoły Przyjaznej Rowerzystom!